<< Imperator torosus, težki velegoban | Gobe | Infundibulicybe gibba, rjavkasta lijevka >>
Infundibulícybe geótropa (Bull.) Harmaja (2003)
Rod: Infundibulicybe - lijevke
ZNAČILNOST: pri pozno jeseni rastoči livki se na dolgem in proti vrhu zoženem betu nahaja lijast klobuk, kateremu običajno v osredju ostane grbica, vsa goba pa močno diši po lavendlu (sivki) in je belkasto rjavkastih odtenkov.
KLOBUK: 5-15 cm, sprva izrazito grbast, nato se širi, dviga na obrobju in postaja vse bolj lijakast, grba na osredju pa rada ostane vidna, dolgo podvihan rob kasneje štrli navzgor, površina pa je skoraj gladka, belkasto okraste ali rjavkaste barve.
TROSOVNICA: lističi so beli, kasneje okrasto rjavi, debeli, razmaknjeni, zaradi vmesnih lističev so proti obrobju gosti, dolgi so priraščeni na bet in potekajo nekoliko po betu navzdol.
BET: 8-15 x 1.5-2.5 cm, valjast, poln, raven, proti dnišču se polagoma širi, dnišče obdaja bel opredek, površina je nekoliko vlaknata, enake barve kot klobuk.
MESO: belkasto, elastično, vedno suho, milega okusa in izrazitega vonja po lavendlu ali grenkih mandljih.
TROSI: 6-7 x 5-6 µm, skoraj okrogli, gladki, neamiloidni, trosni prah je bel.
RASTIŠČE: uspeva v redkem gozdu, na gozdnih jasah, na travnatih obronkih, samo pozno jeseni, ponekod razmeroma pogosta.
Čas rasti: -X-XI-XII-
UPORABNOST: užitna, dobra, nekoliko žilava, primerna za različne jedi.
PODOBNE VRSTE: Proti koncu poletja raste v višjih legah, na jasah in travnikih Aspropaxillus giganteus, orjaški velepodvihanec, katerega klobuk doseže tudi do 40 cm širine in je tudi užiten. V iglastem gozdu raste Clitopaxillus alexandri, zelenkasta podviharka, ki je rjavkasto sivih odtenkov, lističi pa dobijo zelenkast nadih. Nikoli ne smemo použiti nobene belkasto obarvane Infundibulicybe - lijevke, če je nismo točno določili. Obstaja namreč večje število strupenih vrst, ki so po velikosti večinoma manjše.
Podobne velikosti in barve je Infundibulicybe geotropa, pozna lijevka, katero nekateri avtorji smatrajo le za podobno vrsto, ki raste pod jelkami, klobuk pa doseže do 30 cm širine.
Foto: Anton Poler.
SINONIMI: Agaricus geotropus Bull. (1792), Agaricus gibbus var. geotropus (Bull.) J. Becker (1828), Agaricus gibbus ß major Fr. (1821), Agaricus gilvus var. geotropus (Bull.) Rabenh. (1844), Agaricus infundibuliformis var. major (Fr.) Berk. (1836), Agaricus pileolarius Sowerby (1797), Clitocybe geotropa (Bull.) Quél. (1872), Clitocybe geotropa var. minor Singer (1947), Clitocybe gilva var. geotropa (Bull.) P. Kumm. (1871), Omphalia geotropa (Bull.) Quél. (1886)
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 1360